MINĂ MARINĂ DESCOPERITĂ PE PLAJA DE LA VADU, NEUTRALIZATĂ DE MILITARI

MINĂ MARINĂ DESCOPERITĂ PE PLAJA DE LA VADU, NEUTRALIZATĂ DE MILITARI
Dispozitivul a fost neutralizat prin distrugere controlată
O mină marină de contact a fost descoperită, duminică, pe o plajă din localitatea constănțeană Vadu.
Printr-un apel la numărul unic de urgență 112 a fost semnalată prezența unui corp metalic suspect, de formă sferică, pe plaja sălbatică de la Vadu, transmite Ministerul Apărării Naționale.
Conform procedurilor, zona a fost imediat securizată de către angajații Ministerului Afacerilor Interne, pentru a preveni accesul civililor. Ulterior, la fața locului au ajuns scafandrii EOD ai Forțelor Navale Române, specializați în neutralizarea dispozitivelor explozive.
Potrivit Radio România Constanța, mina a fost ridicată cu ajutorul unei autoutilitare militare speciale și transportată în Poligonul Capu Midia.
În jurul orei 20:30, dispozitivul a fost neutralizat prin distrugere controlată, în condiții de maximă siguranță.
Astfel de descoperiri nu sunt izolate, în contextul conflictului din Marea Neagră, unde curenții marini pot aduce mine desprinse de la lanțurile de ancorare. Autoritățile reamintesc populației că, la observarea unor obiecte suspecte pe plajă sau în apă, trebuie apelat imediat 112 și să evite contactul direct cu acestea.
Citește și:
- 20:04 - Semnal de alarmă din Pentagon: pierderile SUA în Iran cresc. Patru militari morți și avioane F-15 doborâte
- 19:16 - Lovitură pe piața telefoanelor: Apple dublează memoria pe iPhone 17e fără să mărească prețul de 599 de dolari
- 18:46 - Declarație de forță: Donald Trump nu exclude trimiterea trupelor terestre în Iran
- 17:55 - Crimă cutremurătoare într-un sat din România: bărbat găsit mort după două săptămâni. Iubita, principala suspectă
Urmărește știrile Realitatea de Suceava și pe Google News











