INCIDENT GRAV ÎN DÂMBOVIȚA: SCURGERE DE GAZ LA O BUTELIE DE GPL, ÎNTR-O BENZINĂRIE DE PE DN 7

Pompierii au intervenit de urgență, luni după-amiază, în localitatea Titu, județul Dâmbovița, după o scurgere de gaz semnalată la o butelie de GPL aflată în incinta unei benzinării.
Pompierii au intervenit de urgență, luni după-amiază, în localitatea Titu, județul Dâmbovița, după o scurgere de gaz semnalată la o butelie de GPL aflată în incinta unei benzinării.
Alarma s-a dat în jurul orei 16:25, iar la fața locului au fost trimise două autospeciale de stingere cu apă și spumă, precum și o ambulanță SMURD. Incidentul a avut loc la o benzinărie de pe Drumul Național 7, în apropierea orașului Titu.
Echipajele de la ISU Dâmbovița au constatat existența unei scurgeri de gaz la o butelie de GPL, iar din motive de siguranță a fost evacuată zona. Trei persoane care se aflau în apropiere au fost scoase imediat din perimetrul afectat.
Pentru prevenirea oricărui pericol, autoritățile au stabilit un perimetru de siguranță în jurul benzinăriei, iar echipajele vor rămâne la fața locului până la remedierea completă a defecțiunii.
Măsurile de protecție au fost luate preventiv, pentru a evita un eventual incendiu sau explozie, ținând cont de riscul crescut generat de prezența gazului în spațiul deschis.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 14:57 - România sub zăpezi. Intervenții de urgență în 7 județe pentru salvarea persoanelor înzăpezite și refacerea rețelei electrice
- 12:32 - Ciobanii din Sibiu se revoltă față de acordul Mercosur
- 11:49 - Circulația trenurilor, afectată de viscol. Oamenii sunt blocați în vagoane. Întârzieri de peste trei ore
- 10:46 - Piedone aruncă bomba despre controlul judiciar în dosarul de braconaj: „Un subofițer a făcut pseudo-procese verbale”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Suceava și pe Google News











