Guvernul vrea să majoreze cu 50% impozitele pe casă

Guvernul vrea să majoreze cu 50% impozitele pe casă
Scumpirile parcă nu sunt suficiente pentru noi, astfel că Guvernul vrea să ne majoreze și impozitele pe case cu până la 50%.
Scumpirile parcă nu sunt suficiente pentru noi, astfel că Guvernul vrea să ne majoreze și impozitele pe case cu până la 50%.
Este vorba despre amendamente depuse în Parlament, nu la Guvern, de către senatori, din partea Partidului Social Democrat și din partea Partidului Național Liberal.
Astfel, se vine cu aceste modificări în Parlament, iar ele pot fi aplicate imediat.
Chiar de la data de 1 ianuarie 2023, va crește baza de impozitare cu 50% pentru impozitele pe clădiri.
Rămâne însă la latitudinea primarilor, în acest caz, dacă vor aplica aceste majorări, dar sunt forțați cumva de coaliția de guvernare, pentru că cel mai probabil nu vor mai primi bani pentru proiecte și astfel finanțarea nu va mai veni de la bugetul central.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 21:09 - Șofer încarcerat după un accident cu trei vehicule la Drăgușeni
- 18:57 - Cristi Borcea, dezvăluiri incredibile despre intoxicația cu mercur: „Medicii din SUA au rămas șocați”
- 11:39 - Șefa ICCJ, Lia Savonea, acuză un atac "toxic" asupra Justiției, cu scopul de a o controla - VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Suceava și pe Google News












