PROTEST AL SINDICALIȘTILOR DE LA ŞANTIERUL NAVAL DAMEN DIN MANGALIA, ORGANIZAT VINERI ÎN CAPITALĂ

PROTEST AL SINDICALIȘTILOR DE LA ŞANTIERUL NAVAL DAMEN DIN MANGALIA, ORGANIZAT VINERI ÎN CAPITALĂ
Şantierul se află în stare în insolvenţă din iunie 2024
Un protest al sindicaliștilor de la Şantierul Naval Damen din Mangalia va avea loc în cursul zilei de vineri, în faţa Ambasadei Olandei şi la sediul administratorului judiciar din Capitală.
Anunţul a fost făcut de Sindicatul „Navalistul”, relatează Radio România Actualități.
Potrivit sindicatului, protestul are ca scop evidențierea crizei semnificative cu care se confruntă șantierul naval, aflat în insolvenţă, astfel încât conflictul dintre acționarii societății să fie soluționat.
Șantierul, în insolvență din vara anului trecut
Statul român este acționar majoritar la șantierul de la Mangalia, cu 51% din acțiuni, iar celelalte 49% de acțiuni sunt deținute de compania olandeză Damen.
Şantierul se află în stare în insolvenţă din iunie 2024, iar activitatea sa a fost suspendată de peste nouă luni, majoritatea angajaţilor fiind trimişi în şomaj tehnic.
Citește și:
- 08:05 - Atac rusesc asupra unui sediu de poliție din regiunea Sumî: peste 40 de polițiști răniți
- 08:01 - SUA au pierdut 11 miliarde de dolari în prima săptămână a războiului cu Iranul
- 07:51 - Au fost descoperite noi instalaţii îngropate ilegal pe plajele din Năvodari. Anunțul Dianei Buzoianu
- 07:47 - Război în Orientul Mijlociu. Iranul își intensifică ofensiva: două petroliere au fost atacate în apele teritoriale ale Irakului
Urmărește știrile Realitatea de Suceava și pe Google News











