Naţionala România a fost învinsă de Austria cu scorul de 31-24 (15-14), vineri seara, la Mannheim, la debutul său în Grupa B a Campionatul European de handbal masculin – EHF EURO 2024 din Germania.

România a făcut o primă repriză foarte bună şi a condus de câteva ori (4-3, 7-6, 8-7, 9-8), deşi a avut doi jucători care au primit care au primit cartonaşe roşii (Negru, Caba). Tricolorii au intrat la pauză cu un deficit de un gol (14-15), graţie paradelor portarului Ionuţ Iancu.

În repriza a doua, România a găsit şi mai greu drumul spre poarta adversară, iar în ultimul sfert de oră, când a atacat 7-6, ecartul de pe tabelă a crescut în favoarea austriecilor, care s-au impus fără drept de apel, cu 31-24.

Pentru echipa antrenată de Xavi Pascual au marcat Demis Grigoraş 6 goluri, Daniel Stanciu 4, Andrei Buzle 4, Ionuţ Nistor 3, Gabriel Ilie 2, Ştefan Gabriel Cumpănici 2, Adrian Rotaru 1, Călin Dedu 1, Cristian Ghiţă 1.

Ionuţ Iancu a încheiat cu 13 intervenţii (31,71%).

Golurile Austriei au fost înscrise de Sebastian Frimmel 6, Tobias Wagner 5, Lukas Hutecek 5, Mykola Bilyk 4, Robert Weber 4, Boris Zivkovic 2, Jakob Nigg 2, Markus Mahr 1, Janko Bozovic 1, Lukas Herburger 1.

Constantin Moestl a avut 17 intervenţii (42,50%), iar Ralf Patrick Haeusle a avut o intervenţie (100%).

Meciul a fost arbitrat de norvegienii Lars Jorum şi Havard Kleven, iar delegaţi EHF au fost moldoveanul Nicolae Vizitiu şi polonezul Miroslaw Baum.

În celălalt meci al grupei, Spania va înfrunta Croaţia (Mannheim, 21:30).

În următoarele meciuri, România va întâlni Spania (14 ianuarie) şi Croaţia (16 ianuarie). Spania este vicecampioana europeană din 2022, Austria a învins România în ambele meciuri din preliminarii, cu 36-32 şi 35-30, iar Croaţia a fost vicecampioană în 2020. Spania a cucerit două titluri continentale, în 2018 şi 2020.

Primele două clasate din fiecare grupă se califică în grupele principale.

România nu se mai calificase la un Campionat European din 1996, când se clasa pe locul 9, iar la tragerea la sorţi a făcut parte din a patra urnă valorică. Pentru România este doar a treia participare la Campionatul European, la prima (1994) încheind pe locul 11.

AGERPRES

Articolul precedentIGPF: Vineri nu s-a permis intrarea în ţară a 29 de cetăţeni străini
Articolul următorAustria are același veto privind aderarea României la Schengen: „Controalele la frontierele terestre sunt încă necesare”