Președintele USR Șcheia, Iulian Cimpoeșu, câștigător al unui proiect inițiat de europarlamentarul Alianței USR-Plus, Nicu Ștefănuță

iulian-cimpoiesu-usr-suceava
Președintele filialei USR Șcheia, Iulian Cimpeșu, este unul dintre câștigătorii proiectului inițiat de europarlamentarul USR-Plus Nicu Ștefănuță.
Europarlamentarul USR-PLUS Nicu Ștefănuță a inițiat un proiect național dedicat viitorilor candidați ai Uniunii Salvați România la alegerile locale din 2020, din mediul rural, câștigătorii urmând să participe, în perioada 2-4 decembrie, la Bruxelles, la o serie de întâlniri cu parlamentari europeni, la lucrările unor comisii de specialitate și la alte evenimente de profil. Președintele USR Șcheia și vicepreședinte al Filialei județene a USR Suceava, Iulian Cimpoeșu, se numără printre cei 30 de câștigători la nivel național și va reprezenta ruralul din Bucovina la Bruxelles.Proiectul câștigător prezentat de Iulian Cimpoeșu s-a bazat pe implementarea ideilor care vor rezolva principalele probleme ale Comunei Șcheia, cea mai mare și mai bogată comună din județul Suceava, printre care:
- Asigurarea infrastructurii pentru toate utilitățile de bază (apă, canal, gaze naturale);
- Cadastrarea terenurilor;
- Prevenirea și combaterea infracționalității; programe de integrare a romilor;
- Transparentizarea la maximum a procesului administrativ;
- Implementarea bugetului participativ;
- Consultarea reală a cetățenilor cu privire la deciziile locale majore;
- Crearea unui aparat propriu de funcționari competenți și dedicați cetățeanului;
- Atragerea de noi investitori, zona Șcheia având încă potențial neexploatat.
„Atragerea de fonduri europene nerambursabile, dar și gestionarea optimă a fondurilor proprii, deloc neglijabile, ale Primăriei Șcheia, sunt două dintre direcțiile de bază spre care trebuie să se îndrepte autoritățile publice ale Comunei Șcheia” a menționat Iulian Cimpoeșu.
Citește și:
- 17:39 - Mark Rutte, impresionat de viteza cu care s-a mișcat România. Șeful NATO a dat exemplul Bucureștiului în fața aliaților
- 17:37 - Bolojan fuge din nou de jurnaliști și se enervează când i se pun întrebări incomode – VIDEO
- 15:39 - Guvernul recunoaște oficial că România poate pierde bani din PNRR- ANALIZĂ
- 12:20 - Polonia salută decizia SUA de a trimite 5.000 de militari: „Alianțele bune se bazează pe cooperare”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Suceava și pe Google News













