Un tânăr s-a urcat beat la volan și a intrat cu mașina într-un parapet, la Păltinoasa

Un tânăr de 23 de ani, din localitatea Păltinoasa, s-a urcat beat la volan și a intrat cu mașina într-un parapet. Accidentul a avut loc sâmbătă dimineață pe DN 2E, pe raza localității Păltinoasa.
Din cauza neadaptării vitezei la condiţiile de drum şi a faptului că se afla sub influenţa băuturilor alcoolice, șoferul a pătruns pe DN 17, cu intenția de a efectua virajul la dreapta spre orașul Gura Humorului. Tânărul a pierdut controlul asupra direcţiei de mers şi a lovit parapetul metalic din fața unui magazin situat pe sensul opus.În urma accidentului nu au fost persoane rănite.Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,60 mg/l alcool pur în aerul expirat, după care, la spital, i s-au recoltat probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.Tânărul s-a ales cu dosar peanl sub aspectul comiterii infracțiunii de "conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe".
Citește și:
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
- 14:57 - România sub zăpezi. Intervenții de urgență în 7 județe pentru salvarea persoanelor înzăpezite și refacerea rețelei electrice
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Suceava și pe Google News











