Scumpiri semnificative, la pompă, de la 1 iulie!
17 iun. 2024, 05:16
Actualizat: 17 iun. 2024, 05:16

Scris de Realitatea de Suceava
Este pentru a doua oară în acest an când statul majorează acciza la combustibil
Deplasarea cu autoturismul ar putea deveni un lux de la 1 iulie. Este pentru a doua oară în acest an când statul majorează acciza la combustibil, după modificarea din luna ianuarie.
Totul vine după o lungă perioadă când atât benzina cât și motorina au înregistrat ieftiniri. De la 1 iulie, vom plăti cu aproximativ 40 de bani mai mult pentru un litru de carburant, ceea ce înseamnă că pentru un plin de 50 de litri vom plăti mai mult cu aproximativ 20 de lei.
Pe de altă parte, sunt discuții în aceste zile și în cadrul Autorității de Supraveghere Financiară despre plafonarea tarifelor RCA. În următoarea perioadă urmează să vedem dacă această măsură va fi sau nu prelungită. Teoretic, ea ar trebui să expire la finalul acestei luni.
Citește și:
- 10:46 - Piedone aruncă bomba despre controlul judiciar în dosarul de braconaj: „Un subofițer a făcut pseudo-procese verbale”
- 10:45 - Incendiu violent pe o șosea din Giurgiu. O mașină a fost mistuită de flăcări
- 10:16 - Microbuz cu 16 pasageri, răsturnat în Giurgiu, pe DN5
- 08:31 - Zeci de drumuri, blocate din cauza viscolului. A fost emis cod galben, drumarii intervin de urgență - VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Suceava și pe Google News











