Actualitate· 1 min citire

ANAF: SUNT TRIMISE E-MAILURI FALSE ÎN NUMELE INSTITUȚIEI

14 mar. 2025, 12:08
Actualizat: 14 mar. 2025, 12:08

Cum pot fi depistate e-mailurile frauduloase

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) a avertizat că sunt trimise e-mailuri false în numele instituției prin care românii sunt înştiinţaţi că „procesul de rambursare a taxei a fost finalizat”.

Potrivit unui comunicat de presă transmis de Fisc, aceste mesaje nu sunt transmise de ANAF, care comunică securizat, prin intermediul Spaţiului Privat Virtual.

Cum pot fi depistate e-mailurile frauduloase

Conform ANAF, e-mailurile frauduloase conțin elemente distinctive, precum: adresa de e-mail (Anafroo@wildapricot.org) și denumirea instituţiei: Administraţia Naţională a Fiscalităţii.

De asemenea, există îndemnul de a accesa o pagină de internet în care se cer date personale, potrivit comunicatului ANAF, potrivit Agerpres.

„Reiterăm, ca de fiecare dată, recomandarea de a nu da curs acestor e-mailuri înşelătoare, de a nu accesa linkurile sau documentele din conţinut”, a transmis ANAF.

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Suceava și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate