CSU Suceava, înfrângere dramatică cu CSM București în prima etapă

CSU Suceava a început cu stângul noua ediția a Ligii Naționale la handbal masculin după ce pierdut cu 19-20 (7-11) meciul de pe teren propriu cu CSM București.

CSU Suceava a început campionatul în sala polivalentă a Liceului cu Program Sportiv Suceava. Alb-albaștrii au primit vizita Clubului Sportiv Municipal București.

Oaspeții au dominat întreaga partidă și au obținut victoria deși sucevenii au revenit în ultimele minute. Scor final 20-19 (11-7).

Ciubotariu a fost cel mai bun marcator al gazdelor, cu 5 goluri, iar Tîrzioru a reuşit 4. Pentru CSM București Sajad Esteki a marcat 6 goluri, Vrazalic 4, iar Onyejekwe 3.

Tehnicianul formației CSU Suceava, Adi Chiruț, a pus înfrângerea cu CSM București pe seama emoțiilor, exprimându-și totala încredere în jucătorii pe care-i antrenează: „Am întâlnit o echipă a CSM-ului care are jucători cu experiență și cotați la un nivel net superior nouă, dar, după cum s-au prezentat azi, cred că cele 3 puncte trebuiau să rămână la Suceava. Cu toate acestea, adunând ratările și o primă repriză în care nu ne-am ridicat nici măcar la 50% din potențialul nostru, nu poți emite pretenții cu astfel de echipe care au ca obiectiv clar câștigarea campinatului! Am încredere totală în băieți, pun totul pe seama emoțiilor începutului de campionat. Trebuie să trecem peste acest meci cât mai repede posibil, pentru că ne așteaptă jocuri foarte grele în acest început de sezon în Liga Zimbrilor”.

Alte rezultate din prima etapă a campionatului:
AHC Dobrogea Sud Constanţa – CS Dinamo Bucureşti 24-30 (10-17)
CS Universitatea Cluj – CSM Bacău 22-24 (10-14)
CSM Făgăraş – CSM Focşani 19-27 (8-15)
CS Minaur Baia Mare – CS HC Buzău 33-21 (17-10)
Dunărea Călăraşi – CSA Steaua 20-20

Ultima partidă a rundei are loc miercuri 12 septembrie, CSM Politehnica Timişoara – AHC Potaissa Turda.

Articolul precedentUn tânăr a fost arestat preventiv după ce a tâlhărit un taximetrist
Articolul următorVIDEO Șomuz Fălticeni reușește prima victorie în Liga a III-a: 1-0 cu CSM Roman