Cancelarul austriac Karl Nehammer, primit de Klaus Iohannis, astăzi, la Cotroceni

Cancelarul austriac Karl Nehammer, primit de Klaus Iohannis, astăzi, la Cotroceni
Întrevederea este programată la ora 10:30, la Palatul Cotroceni
Preşedintele Klaus Iohannis va avea, astăzi, o întrevedere cu cancelarul federal al Republicii Austria Karl Nehammer, a anunţat Administraţia Prezidenţială.
Potrivit agendei publice a şefului statului, postată pe site-ul Administraţiei Prezidenţiale, întrevederea este programată la ora 10:30, la Palatul Cotroceni.
Este de aşteptat ca în cadrul întrevederii să se discute despre aderarea deplină a României la spaţiul Schengen.
Partidul Popular European a adoptat, miercuri, în unanimitate, în congresul de la Bucureşti, manifestul care solicită aderarea cât mai curând posibil a României la spaţiul Schengen, după ce delegaţia austriacă a Partidului Popular la putere a renunţat să mai voteze împotrivă.
În manifestul adoptat de PPE, se menţionează că este nevoie "de aderarea deplină la Schengen pentru Bulgaria şi România, prin ridicarea cât mai curând posibil nu doar a controalelor aeriene şi maritime, ci şi a controalelor la frontierele terestre".
Preşedintele Klaus Iohannis va participa, ulterior, în cursul zilei de joi, la Congresul PPE, care are loc la Bucureşti, în cadrul căruia va susţine un discurs.
Tot astăzi, preşedintele Iohannis are prevăzute întrevederi cu premierul polonez Donald Tusk, cu prim-ministrul Finlandei, Petteri Orpo, precum şi cu vicepreşedintele Consiliului de Miniştri al Republicii Italiene, ministru al Afacerilor externe şi cooperării internaţionale, Antonio Tajani.
Citește și:
- 07:53 - Donald Trump avertizează Iranul: „Va fi șters de pe fața pământului dacă atacă navele americane”
- 07:48 - Volodimir Zelenski anunță încetarea focului începând cu 6 mai: „Este timpul ca Rusia să facă același lucru”
- 07:22 - Vot crucial la ora 11.00, în Parlament: PNL iese din sală, PSD votează la vedere
- 22:23 - Cine vine la putere dacă trece moțiunea de cenzură. Toate variantele de premier și jocurile din culise
Urmărește știrile Realitatea de Suceava și pe Google News














