Actualitate· 1 min citire

A băut bine, apoi s-a urcat la volan și a plecat la plimbare pe străzi

24 iun. 2021, 15:35
Actualizat: 24 iun. 2021, 12:35
A băut bine, apoi s-a urcat la volan și a plecat la plimbare pe străzi

A băut bine, apoi s-a urcat la volan și a plecat la plimbare pe străzi

Articol scris de Sergiu Badarau

În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de „conducerea pe drumurile publice a unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice sau a altor substanțe”

La 23.06.2020, orele 01.00, o patrulă din cadrul Secţiei 7 Poliţie Rurală  Mălini a oprit pentru control pe DJ 209A din comuna Mălini, autoturismul condus de un localnic de 42 de ani.

            Întrucât conducătorul auto emana halenă alcoolică, a fost testat de poliţişti cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0.77 mg/l alcool pur în aerul expirat, după care, la spital i s-au recoltat probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.

            În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de „conducerea pe drumurile publice a unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice sau a altor substanțe”, ce va fi soluţionat procedural.


Sursa: Realitatea de Suceava

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Suceava și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate