Foresta Suceava a câștigat cu 3-0 partida cu Oțelul Galați din etapa a III-a a Seriei I a Ligii a III-a la fotbal, ediția 2019/2020.

Foresta Suceava a câștigat categoric primul meci disputat după venirea pe Areni a tehnicianului Petre Grigoraș. Galben-verzii au trecut cu 3-0 de Oțelul Galați, într-n meci disputat pe Stadionul Areni, în etapa a III-a a Seriei I a Ligii a III-a la fotbal. Dacă pentru oaspeți Marius Matei a avut o ocazie mare, mingea lovind bara, prima ocazie a galben-verzilor a fost consemnată de către căpitanul Dudu Drugă, care nu a reușit să-l învingă pe portarul oaspeților din lovitură liberă, acesta trimițând mingea în corner, însă în minutul 23, Teodor Lungu îl pune în dificultate pe Preda, care respinge în față, mingea fiind reluată în plasa porții de Rigoni. Cu 10 minute înainte de pauză același Matteo Rigoni lovește bara, scorul la finalul celor 45 de minute fiind 1-0.

După reușita în fața celor de la Bucovina Rădăuți, din Cupa României și după golul de la Târgu Secuiesc, Alexandru Marin a marcat în al treilea meci consecutiv, majorând scorul la 2-0 în minutul 53. Pe parcursul reprizei secunde, pentru Foresta au intrat pe teren Pavel, Celeadnic, Boca și Martin, cel din urmă stabilind și rezultatul final, în minutul 87, reușind un gol cu capul în urma unei centrări din bandă, venită de la Pavel.